Źródło: IDC, Semiannual Software Tracker

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić sprawnie działający biznes bez specjalnych rozwiązań IT, do których należą platformy CRM, czyli tak zwane systemy zarządzania relacjami z klientem. Salesforce to obecnie najpopularniejsza platformą CRM dla firm, która podbiła rynki zachodnie dzięki idealnemu wstrzeleniu się w potrzeby i procesy swoich Klientów. W Polsce Salesforce obecny był przede wszystkim dzięki międzynarodowym korporacjom, które aplikowały go swoim polskim oddziałom. Ostatnie lata wskazują jednak na znaczne wzrosty sprzedaży do przedsiębiorstw polskich. 

Wiele firm zainspirowanych procesami transformacji digitalowej (DX) i korzyściami z niej płynących przejawia swoje zainteresowania Salesforce CRM głównie pod kątem sprzedaży i obsługi klienta. Moduły Sales Cloud i Service Cloud są z pewnością najbardziej potrzebne i mogą przynieść firmie wymierne wyniki finansowe (większa sprzedaż, mniej utraconych klientów). Przyjrzyjmy się zatem podstawowym i typowym korzyściom z wdrożenia Salesforce w nowej organizacji:

Sales CloudService Cloud
Lepsza organizacja informacji
– wszystkie dane klienta i aktywności w 1 miejscu- pełne dane o klientach i aktywnościach z klientami- nic nie ginie- standaryzacja procesów i procedur w dziale sprzedaży– wszystkie incydenty, zgłoszenia serwisowe w 1 miejscu- pełne dane o incydentach zgłaszanych przez klientów- nic nie ginie- standaryzacja procesów i procedur w dziale serwisu, obsługi klienta
Większa wiedza o biznesie
– rozbudowane możliwości raportowania, dzięki którym można na bieżąco analizować sytuację w sprzedaży i prognozować wyniki- doskonałe narzędzia do wizualizacji danych– rozbudowane możliwości raportowania, dzięki którym można na bieżąco analizować sytuację zgłoszeń i postępy prac- doskonałe narzędzia do wizualizacji danych
Lepsze zarządzanie zasobami
ludzkimi
– konkretne przypisanie osób odpowiedzialnych za projekt- definiowanie tasków- możliwość monitorowania aktywności użytkowników i oceny ich pracy- kontrola poprawności danych– konkretne przypisanie osób odpowiedzialnych za zgłoszenie- definiowanie tasków- możliwość monitorowania aktywności użytkowników i oceny ich pracy- kontrola poprawności danych

        Wszystkie powyższe korzyści wewnętrzne przekładają się na poprawę standardów obsługi i wzrost wyników sprzedażowych w dłuższym horyzoncie czasowym. Systematyczne rozbudowywanie bazy danych, wiedzy o klientach i ich potrzebach stanowi najcenniejszy zasób każdego przedsiębiorstwa.

Pomimo bardzo wielu niewątpliwych zalet musimy pamiętać, że Salesforce nie rozwiąże wszystkich naszych problemów, jeżeli nie będziemy doskonalić procesów, narzędzi oraz umiejętności użytkowników. W dodatku każda firma działa inaczej i wymaga dopasowania systemu pod własne potrzeby. Tutaj najbardziej istotną rolę odgrywają tzw. “integracje” lub wtyczki dostępne na marketplace Salesforce. Jedną z najbardziej popularnych jest rozwiązanie CTI (Computer Telephony Integration), która umożliwi nam na podłączenie firmowych telefonów do CRM i wykonywanie / odbieranie ich bezpośrednio w karcie kontaktu Salesforce.

Ta pozornie niewielka aplikacja przypominająca softphone to tak naprawdę prawdziwy “game changer” w zakresie automatyzacji i poprawy efektywności pracy. Poniższy film i tabela obrazują kluczowe funkcje i korzyści:

Sales Cloud & Service Cloud
Click to Call
Wykonywanie połączeń za pomocą kliknięcia myszki w Salesforce bez
konieczności wybierania numeru i podnoszenia słuchawki
Rozpoznanie dzwoniącego
System rozpozna dzwoniącą osobę w systemie CRM i wywoła kartę
klienta
Autologowanie rozmów
Automatyczne rejestrowanie aktywności na kontaktach w CRM
Nagrywanie rozmów
Nagrywa rozmowę na zewnętrznym serwerze oraz pokazuje link do
nagrania przy aktywności kontaktu
Zintegrowane raporty CRM
Absolutnie największa zaleta całej integracji. Dzięki nie managerowie
mogę sprawdzić aktywność swoich zespołów podczas pracy z klientem.

Wtyczka Click2Dial działa na zasadzie nakładki do Salesforce. Łączy ona system centrali telefonicznej lub system contact center z Salesforce dając  pracownikom komfort pracy tylko w 1 systemie. Jest to niewątpliwie jedna z najbardziej pożytecznych wtyczek poprawiających efekty zespołów i relacje z samymi klientami.

Click2Dial dostępne jest dla dwóch flagowych produktów Salesforce: Sales Cloud – w pełni konfigurowalnego CRM-a, umożliwiającego zwiększenie sprzedaży m.in poprzez generację leadów czy analitykę biznesową oraz Service Cloud – aplikację umożliwiającą firmom łatwe zarządzanie problemami klientów m.in. przez automatyzację procesów obsługi. Z Click2Dial korzystać możesz zarówno w klasycznej wersji Salesforce, jak i najnowszej – Lightning Experience. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o funkcjonalnościach Salesforce, przeczytaj inne artykuły na naszym blogu.